گروه صنعتی آبین پلاست

وسایل موردنیاز برای آبیاری قطره ای

تجهیزات مناسب آبیاری قطره ای
فهرست

رایج‌ ترین تجهیزات آبیاری قطره ای چیست؟

سیستم‌ های آبیاری قطره ای از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که آب را از منبع موردنظر هدایت کرده و به سمت گیاهان می‌ فرستند.اکثر سیستم‌ های آبیاری قطره ای دارای تجهیزاتی به نام فیلتر هستند که برای جلوگیری از گرفتگی و پاکسازی گرد و غبار آب به کار می‌ رود.

به طور کلی ، تجهیزات آبیاری قطره ای به شرح زیر هستند:

منبع آب

برای تامین آب موردنیاز گیاهان باید یک منبع وجود داشته باشد. این منبع می‌ تواند از آب انبار، چاه یا هر منبع دیگری که آب کافی را تامین می‌کند در نظر گرفته شود. منبع آب باید نزدیک زمین کشاورزی باشد تا به راحتی آب بدون هیچ افت فشاری در زمین کشاورزی پخش شود.

پمپ آب

پمپ آب معمولاً در منبع آب نصب می‌ شود تا بتواند آب را با فشار یکسان به همه قسمت‌ های زمین برساند. منبع آب باید فشار کافی برای جابجایی آب در سراسر زمین را داشته باشد. وقتی که پمپ را نصب می‌ کنید ، فشار یکسان حفظ خواهد شد.

پمپ‌ ها می‌ توانند گریز از مرکز، توربین یا شناور باشند. توجه به این نکته ضروری است که پمپ‌ ها به انرژی نیاز دارند. این انرژی می‌ تواند از طریق برق، انرژی خورشیدی یا ژنراتور تامین شود.

کنترلر ها

این دستگاه‌ ها کنترلر بک واش نام دارند. همان طور که از نام آن‌ ها پیداست، برای جلوگیری از برگشت آب به منبع مورد استفاده قرار می‌ گیرند. نصب آن‌ ها کار دشواری است و باید توسط یک لوله کش نصب شوند تا از آلوده شدن آب جلوگیری کنند.

آبیاری قطره ای برای انواع گیاهان

فیلتر ها

یکی دیگر از وسایل لازم برای سیستم آبیاری قطره ای ، فیلتر است. همه منابع دارای آلودگی‌ هایی هستند که می‌ توانند دلیل گرفتگی نوار تیپ باشند و مسیر آب را مسدود کنند. به همین دلیل، از فیلتر های مخصوص استفاده می‌شود تا از مسدود شدن دریپ تیپ‌ ها توسط ذرات جلوگیری کنند. فیلتر ها می‌ توانند شنی، صفحه ای و دیسکی باشند. همچنین باید به گونه ای انتخاب شوند که تمیز کردن آن‌ ها آسان باشد.

دریچه‌ های کنترل فشار

درچه های کنترل فشار شیر هایی از تجهیزات آبیاری قطره ای هستند که فشار آب را در خط تامین آب حفظ می‌ کنند. این کار برای اطمینان از یکسان بودن فشار قطره چکان‌ ها ضروری است. در نتیجه، خطر آبیاری بیش از حد یا کمتر محصولات کاهش می‌ یابد.

لوله‌ ها

لوله‌ هایی که برای آبیاری قطره ای استفاده می‌ شوند، معمولاً از جنس پلاستیک هستند و آب را از منبع به گیاهان منتقل می‌ کنند. اگر در فضای باز از آن‌ ها استفاده می‌ کنید، بهتر است که رنگشان را مشکی انتخاب کنید، چرا که می‌ توانند محافظت خوبی در برابر اشعه فرابنفش و پوسیدگی نشان دهند.

قطره چکان‌ ها

یکی از اصلی‌ ترین تجهیزات آبیاری قطره ای، قطره چکان‌ها هستند. این قطعات بر روی خطوط جانبی قرار می‌ گیرند که فاصله آن‌ ها بر اساس نوع گیاه مشخص خواهد شد. از طریق قطره چکان‌ ها، آبی که از منبع آمده به گیاهان می‌ رسد.

تایمر

در برخی از سیستم‌ های آبیاری قطره ای، از وسیله ای به نام تایمر استفاده می‌ شود که می‌ تواند زمان آبیاری را تنظیم کند.

تایمر با برنامه ریزی روشن و خاموش کردن سیستم آبیاری در فواصل زمانی خاص می‌ تواند از هدررفتن آب جلوگیری کند. در زمستان‌ ها نیاز به آبیاری محصولات کمتر می‌ شود، بنابراین ، با استفاده از تایمر می‌ توانید تنظیم کنید که در چه زمان‌ هایی به گیاهان آب برسد.

آبیاری قطره ای انواع مزارع

لوازم آبیاری قطره ای شامل چه مواردی می‌ شود؟

علاوه بر تجهیزاتی که به آن‌ ها اشاره کردیم، برخی دیگر از وسایل لازم برای آبیاری قطره ای نیز وجود دارند که باید برای راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای از آن‌ ها استفاده کنید. لیست تجهیزات آبیاری قطره ای به شرح زیر خواهند بود:

سرپوش انتهایی

این درپوش‌ ها اغلب مانع چکیدن آب می‌ شوند و زمانی استفاده می‌ شوند که سیستم نیاز به شست و شو داشته باشد. برای این کار درپوش را بردارید و خطوط را به طور کامل تخلیه کنید.

برای جایگزین کردن این قطعات می‌ توانید از شیر های مخصوص استفاده کنید که پس از خاموش شدن سیستم آب را به طور کامل تخلیه می‌ کنند و فشار را به زیر PSI 2 می‌ رسانند.

برای تخلیه هر گونه جلبک یا گل و لای انباشته شده در داخل لوله‌ ها، بهتر است که حداقل سالی یک بار این سرپوش‌ ها را بردارید. وقتی که همه آلودگی‌ ها خارج شد، می‌ توانید سرپوش را مجددا قرار دهید.

اتصالات و لوازم جانبی

این بخش از سیستم شامل نصب اتصالات بین لوله‌ ها و قطره چکان‌ ها است. این اتصالات باید بر اساس قطر و نوع لوله‌ ها انتخاب شوند. آن‌ ها می‌ توانند شامل سه راهی‌ ها، کوپلر ها و درپوش‌ ها باشند.

انژکتور های شیمیایی

این تجهیزات آبیاری قطره ای به عنوان زیرسیستم شناخته می‌ شوند و برای رساندن مواد مغذی به گیاهان تنظیم می‌ شوند.

اندازه گیر

این دستگاه به منظور اندازه گرفتن حجم آب تامین شده برای هر زمین کشاورزی نصب خواهد شد.

معرفی صحیح‌ ترین روش استفاده از تجهیزات آبیاری قطره ای

برای این که از تجهیزات آبیاری قطره ای به صحیح‌ ترین روش استفاده کنید، باید نحوه کار سیستم آبیاری قطره ای را بدانید. این سیستم جز روش‌ های کم جریان به حساب می‌ آید و از قطره چکان‌ ها برای آبیاری زمین استفاده می‌ کند.

بر خلاف روش‌ های دیگر که در آن‌ ها هیچ کنترلی بر میزان آبیاری درختان ندارید، در این روش می‌ توانید جریان و میزان آبیاری را تنظیم کنید.در نتیجه، به گیاهان اجازه خواهید داد که بدون اشباع شدن آب موردنیاز خود را دریافت کنند. یک سیستم آبیاری قطره ای معمولاً از هشت قسمت مختلف تشکیل شده است.

اگر چه سیستم‌ها می‌ توانند کمی با یکدیگر متفاوت باشند، اما اساس کار آن‌ ها یکسان است. برای شروع، آب موردنیاز سیستم وارد منبع می‌ شود، سپس این آب از طریق پمپ‌ ها وارد لوله‌ ها می‌ شوند و به سمت زمین حرکت می‌ کند.

در طول مسیر ، فیلتر ها قرار داده شده اند تا آلودگی موجود در آب را بگیرند و آن را به نحوی تصفیه کنند. سپس در هر محلی که قطره چکان‌ ها قرار داده شده اند، آبیاری انجام می‌ شود و سیستم طبق زمان بندی تایمر عمل خواهد کرد.

آبیاری قطره ای تحت فشار مزارع

نکات مهم برای خرید تجهیزات آبیاری قطره ای که باید بدانید

قبل از خرید تجهیزات آبیاری قطره ای، باید نکاتی را بدانید تا بتوانید تجهیزاتی مناسب با نوع زمین و درختان خود تهیه کنید.

  • انتخاب قطره چکان مناسب در درجه اول اهمیت زیادی دارد. اگر به تازگی زمین کشاورزی را تهیه کرده اید و نهال‌ های دلخواه خود را کاشته اید ، تا سال سوم برای هر گیاه استفاده از دو قطره چکان کافی است.
  • سایز مناسبی را برای لوله‌ ها در نظر بگیرید. اگر زمین شما به آب زیادی نیاز ندارد ، بهتر است لوله‌ های باریک‌ تر را انتخاب کنید.
  • فیلتر ها را باید با توجه به نوع آبی که از منبع می‌ آید انتخاب کنید. اگر آب منبع آلودگی زیادی دارد، بهتر است که از فیلتر های شنی استفاده کنید.
  • خرید وسایل آبیاری قطره ای راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای به تجهیزات مشخصی نیاز دارد. بدون هر یک از آن‌ ها نمی‌ توانید به طور صحیح سیستم را راه اندازی کنید.

تجهیزات آبیاری قطره ای انواع مختلفی دارند که در این مطلب به لیست تجهیزات آبیاری قطره ای اشاره کردیم. برای خرید آن‌ ها لازم است که یک فروشگاه معتبر را انتخاب کنید.

آبین پلاست یکی از بهترین و معتبر ترین فروشگاه‌ ها در زمینه فروش تجهیزات آبیاری قطره ای است. برای خرید وسایل آبیاری قطره ای  از این برند کافی است که به سایت فروشگاه مراجعه کنید و لوازم موردنیاز خود را با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت سفارش دهید.

4/5 - (7 امتیاز)
این پست را انتشار دهید
مقالات مرتبط